skip navigation
Home Tournaments Documents Sponsors Board Teams Coaches Calendar News

Fondy Youth Basketball Tournaments

Fondy 2019-2020 Youth Tournaments

Fondy will be hosting 4 Youth Tournaments this upcoming 2019-2020 season.  See below for availability!  See above for the registration form!

Contact our Tournament Director, Kris Thome (thomekris80@gmail.com), with any questions!  (Tournaments updated below as of 12/11/2019)

Fondy Youth Boys Tournaments 2019-2020

New Year Tourney

Saturday January 4th (Max 8 Teams per Grade)

Boys 3rd Grade All Levels

1. Fondy (1)  2. Fondy (2)  3. Kettle Moraine  4. NFDL  5. Pewaukee

Boys 4th Grade All Levels

1. Fondy (1)  2. Oakfield  3. KM Navy  4. KM Luth  5. Men Falls  6.  DC Everest  7. Xavier 

Boys 5th Grade (A) Teams Only

1. Fondy  2. Sussex Hamilton  3. Muskego  4. Sheboygan North

Boy 6th Grade (A) Teams Only  

1. Neenah  2. Oregon  3. NFDL  4. KM Navy  5. KM White  6. Fondy

 

Big B Tournament

Saturday January 18th (Max 8 Teams per Grade)

Boys 5th Grade (B) Teams Only

1. Fondy  2. Kimberly  3. BField East  4. Little Chute  5. Menasha Blue 

6. Springs  7. Arrowhead

Boys 6th Grade (B) Teams Only

1. Fondy  2. Kimberly  3. Pewaukee  4. Sun Prairie  5. New London 

Boys 7th Grade (B) Teams Only (**FULL**)

1. Fondy (1)  2. Fondy (2)  3. Brookfield East  4. NFDL  5. Neenah

6. Lomira  7. Oakfield  8. Little Chute

Boys 8th Grade (B) Teams Only (**FULL**)

1. Fondy (1)  2. Fondy (2)  3. Springs  4. Sheboygan South  5. Kimberly

6. Campbellsport  7. West Bend Blue  8. Waupun

Fondy State Prep Tournament

Saturday February 8th (Max 12 Teams per Grade)

Boys 7th Grade (A) Teams Only

1. Fondy (1)  2. Appleton North  3. Howards Grove  4. West DePere  5. Xavier

6. Brookfield East  7. Appleton East  8. Hortonville

Boys 8th Grade (A) Teams Only

1. Fondy (1)  2. Appleton North  3. St John's Tosa  4. Xavier  5. Waukesha West

6. Manty Lincoln  7. Burlington  8. Kaukauna

Spring Fling (B) Tourney

Saturday February 29th (Max 8 Teams per Grade)

Boys 3rd Grade All Levels (**FULL**)

1. Fondy (1)  2. Fondy (2)  3. Appleton North  4. CMH  5. Kaukauna  6. KM

7. Xavier  8.  West Bend

Boys 4th Grade All Levels (**FULL**)

1. Fondy (1)  2. Appleton North  3. Bay Port  4. Lomira

5. Pewaukee  6. Mayville  7. Kimberly  8. Waunakee

Boys 5th Grade (B) Teams Only (**FULL**)

1. Fondy (1)  2. Appleton North (1)  3. Appleton North (2)  4. Juneau

5. Muskego  6. St Mary's Zephyrs  7. WLA White  8. WLA Blue

Boys 6th Grade (B) Teams Only

1. Fondy  2. OWBC  3. GB Preble Gold  4. Waupaca  5. Kimberly 

6. Appleton East  7. Sheboygan North

Fondy Youth Girls Tournaments 2019-2020

New Year Tourney

Sunday January 5th (Max 8 Teams per Grade)

Girls 3rd Grade All Levels

1.  Fondy  2. Slinger  3. Hortonville 4. Poynette

Girls 4th Grade All Levels (**FULL**)

1.  Fondy  2. Slinger  3. Brookfield East  4. Muskego Black  5. Lomira

6. Grafton  7. Hortonville  8. NFDL

Girls 5th Grade (A) Teams Only

1. Fondy (1)  2. Fondy (2)  3. Beaver Dam  4. Pt Washington  5. Stevens Pt Red

6. Hortonville  7. Neenah

Girls 6th Grade (A) Teams Only

1. Beaver Dam  2. Appleton West  3. Laconia  4. Fondy  5. Bonduel  6. Valders

Big B Tournament

Sunday January 19th (Max 8 Teams per Grade)

Girls 5th Grade (B) Teams Only (**FULL**)

1. Fondy  2. Beaver Dam  3. Sheboygan North  4. Arrowhead  5. Hortonville

6. Oshkosh North Blue  7. Oshkosh North White  8. Appleton West

Girls 6th Grade (B) Teams Only (**FULL**)

1. Fondy  2. Men Falls  3. West DePere  4. Kimberly  5. Mishicot

6. Sheboygan North  7. Appleton North  8. Germantown

Girls 7th Grade (B) Teams Only (**FULL**)

1. Fondy (1)  2. FVL/NBN  3. NFDL  4. St Mary Catholic  5. Xavier

6. Elkhart Lake  7. Oshkosh North  8. Lomira

Girls 8th Grade (B) Teams Only

1. Fondy (1)  2. Kaukauna Orange  3. Waupun  4. West DePere  5. Oakfield

Fondy State Prep Tournament

Sunday February 9th (Max 12 Teams per Grade)

Girls 7th Grade (A) Teams Only

1. Fondy (1)  2. Kimberly  3. Sun Prairie  4. Oshkosh North  5. Laconia

6. Springs  7. Arrowhead  8. Appleton East  9. Oshkosh West

Girls 8th Grade (A) Teams Only

1. Fondy (1)  2. Green Bay SW  3. Grafton  4. Kimberly  5. McFarland  

6. Pulaski  7. Brookfield East  8. Sun Prairie  9. Slinger  10. Verona

Spring Fling (B) Tourney

Sunday March 1st (Max 8 Teams per Grade)

Girls 3rd Grade All Levels

1. Fondy  2. NFDL  3. Xavier

Girls 4th Grade All Levels

1. Fondy (1)  2. K-Force  3. Beaver Dam  4. NFDL  5. Waupun  6. Fondy (2)

Girls 5th Grade (B) Teams Only (**FULL**)

1. Fondy (1)  2. Fondy (2)  3. Oshkosh North  4. Appleton North  5. Oakfield

6. ABC Blue  7. Franklin  8. Pewaukee

Girls 6th Grade (B) Teams Only

1. Fondy  2. Menasha  3. Hamilton  4. Milton  5. Pewaukee

6. Kettle Moraine Lutheran